image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği ülkeleri ve Batı Balkanların liderleri Sofya’da bir araya geldi.

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Avrupa Birliği (AB) - Batı Balkanlar Zirvesini gerçekleştiren Avrupalı Liderler, ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilme kararını gündeme taşıdı.

Sofya’da yapılan zirvede akşam yemeğinde bir araya gelen Avrupa ve Balkan Ülkelerinin liderleri, Balkanlardaki sorunlardan ziyade ABD Başkanı Trump’ın Nükleer anlaşma ile ilgili vermiş olduğu karar tartışıldı.

ABD Başkanı Trump’ı kaprisli bir lider olarak niteleyen Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Nükleer anlaşmaya yönelik kararı sert bir dille eleştirdi. Tusk, İran sadık kaldığı sürece AB de nükleer anlaşmaya uyacaktır dedi ve ABD'nin anlaşmadan çekilmesini kınadı.

Trump’ı kararına dost-düşman ifadesiyle cevap veren Konsey Başkanı Tusk şu ifadelere yer verdi, "Trump'ın son kararlarına bakınca insan, böyle dostlar oldukça düşmana ne gerek var diye düşünemeden edemiyor."

Ticaret savaşları, nükleer anlaşma ve ABD'nin Iran'a yönelik yaptırımları 15 yılda ilk kez düzenlenen zirvenin gündemine oturdu. Bölgesel gelişmeler, Balkan ülkeleri ile AB ilişkileri ve birliğe girmeye çalışan ülkelerin uyum süreci gibi maddeler Washington kaynaklı konuların gölgesinde kalacak gibi görünüyor.