image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Türkiye ile ilerleme sağlanamayan tam üyelik müzakerelerinin dondurulmuş olarak kalmasına karar verdi.

AB Genel İşler Konseyi'nde alınan kararda, "AB Konseyi, Türkiye'nin AB'den giderek daha fazla uzaklaştığını üzülerek not ediyor" ifadelerine yer verildi.

Müzakerelerde yeni bir fasıl açılması ya da mevcut bir faslın kapatılmasının da söz konusu olmadığını aktaran Konsey, Türkiye'nin dış politikada AB çizgisinden giderek uzaklaştığını ve AB'nin öncelikleriyle bu konuda çatıştığını vurguladı.

Konsey bu kapsamda Türkiye’nin Libya’daki tavrını örnek göstererek, Türkiye'den Libya'daki hükümet güçlerine yasadışı silah sevkiyatı yapıldığına dikkat çekti.

Türkiye’nin insan hakları ihlalleri de eleştirildi!

Öte yandan Türkiye'nin AB ile Gümrük Birliği anlaşmasını ihlal etmesinin kınandığı kararda Türkiye'deki insan hakları ihlalleri de eleştirildi.

İnsan hakları, demokrasi ve temel hakların yanı sıra düşünce özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı konularındaki gerilemelerin "derin endişe" yarattığı kaydedildi. Sivil toplum kuruluşlarının toplumun giderek zorlaşan bir ortamda baskı altında çalışmaya devam ettiği belirtildi.