image

PeyamaKurd  - Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nde, Türkiye'ye uluslararası hukuka aykırı davrandığı ve özellikle Doğu Akdeniz'de sorunlardan ötürü uzun zamandır planımlarla ilgili uzlaşıya varıldığı ve bununla ilgili bir bildirinin yayınlandığı açıklandı.

Bildiride, 11 Kasım 2019'da Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki "yetkisiz olduğu ileri sürülen" arama faaliyetleri hakkında alınan kısıtlayıcı tedbir kararı temelinde, daha önce hazırlanan listeye ek yapılması için AB Konseyi'ne çağrı yapıldı.

AB'nin Türkiye'ye uygulayacağı çalışmaları özellikle Doğu Akdeniz'de sondaj faaliyetlerine katılan şirketler ve bazı kişileri kapsıyor. AB, yaptırımların uygulanacağı söz konusu şirket ve şahıslara yenilerini ekleme kararı aldı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile AB Komisyonu'nun, Mart 2021'de yapılacak zirveye kadar Türkiye-AB siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin durumunun yanı sıra listeye ek yapılması kararının kapsamının genişletilmesini de içerecek şekilde nasıl yol alınacağına dair araçlar ve seçeneklerle ilgili rapor sunması istendi.

"Pozitif Türkiye-AB gündemi hala masadadır"

Pozitif Türkiye-AB gündem masasından bildiride “Türkiye'nin AB ve üyeleriyle gerçek bir ortaklığı desteklemek, farklılıkları diyalog ve uluslararası hukuka uygun şekilde hazır olduğunu göstermesi halinde pozitif Türkiye-AB gündemi hala masadadır” açıklamasına yer verildi.

Bildirinin devamında, bu tür gündem maddelerinin bir masasında ekonomi ve ticaret alanlarını, halklar arasında teması, yüksek düzeyli diyaloğu ve göç tartışmasını kapsayabileceği ve AB Konseyi'nin AB-Türkiye arasındaki iletişim kanallarının açık tutulmasına önem verme süresi devam etme süresi devam ediyor.

“Türkiye yaptırımlarına devam ederse…”

Sonuç bildirgesinin Türkiye ile ilgili kısmı 11 Kasım 2019'da kabul edilen kararlar çerçevesinde gerçekleştirdiği sondajda yeni kısıtlayıcı önlemlerle ilgili ek listeleri hazırlaması "talep edildi.

Önlenen önlemlerin bireylere yönelik yaptırımlar açıklayan AFP'den bir yetkili, "Türkiye'nin faaliyetlerini sürdürmesi halinde ek önlemlerin alınmasına da karar verilebilecek" açıklamasında bulundu.

AB Konseyi'nin Kasım 2019'da bilme kararı, Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine katılan kişi ya da kuruluşlara seyahat kısıtlaması ve yerleri dondurulması gibi sağlanması planlanıyor.

Ayrıca AB üyesi ülke vatandaşlarının da bu kişi ve şirketlere fon sağlaması yasaklandı.

"Kıbrıs sorunu"

Kıbrıs konusunda da AB liderlerinin adanın yeniden birleşmesi için Birleşmiş Milletler çatısı yeniden görüşmelerin hızlı bir şekilde yeniden başlanmasına destek belirtilerek, Türkiye'den de aynısının beklendiği belirtildi.

Sonuç bildirgesinde, Türkiye'ye "göçmen akınını sorumlu bir şekilde yönetilmesi ve insan kaçak sürüklenenlerle mücadele etme çabalarını artırması" çağrısı aldı.