image

PeyamaKurd - AB'nin Rusya'ya karşı yaptırımlarının AB için de ekonomik sonuçları olacağına işaret eden AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Bugün bu bedeli ödemezsek yarın çok daha fazlasını ödeyeceğiz" ifadesini kullandı.

Son yaşanan gelişmelere dikkat çeken Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB ülkelerinin savunma bakanlarının Ukrayna'ya askeri yardımların koordinasyonu için video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantı bitiminde konuştu.

Borrell, AB ülkelerinin enerji konusunda Rusya'ya aşırı bağımlı olduğunu hatırlatarak, "Enerji bu çatışmanın dışında tutulamaz. İster hoşunuza gitsin ister gitmesin Rus petrol ve gazına bağımlıyız. Bu bağımlılığı mümkün olduğunca çabuk azaltacağız" açıklamasında bulundu.

"Enerji bağımlılığını azaltma zamanı geldi"

Yıllardır enerjide bağımlılık azaltılsın söylemlerine rağmen bu bağımlılığın artığını anımsatan Borrell, bunun artık varoluşsal bir politika halini aldığını dile getirdi.

Borrell açıklamalarında, yenilenebilir kaynaklar ve hidrojene yatırım yapılması gerektiğine işaret ederek, "Şimdi gerçekten enerjide bağımlılığı azaltma zamanı geldi" sözlerine yer verdi.

"Rusya'ya karşı eylemlerin ekonomik sonuçları olacak"

Ayrıca AB Yüksek Temsilcisi, "Enerji piyasalarında türbülans olacak. Bu yaşanacak. Enerji fiyatları artacak ve yüksek fiyatlar sonunda tüketiciler tarafından ödenecek" dedi.

Borrell açıklamasında, artan enerji fiyatları karşısında yoksul ve savunmasızları korumaya yönelik politikalar uygulanabileceğine dikkati çekerek, "Rusya'ya karşı eylem ve tepkilerimizin ekonomik sonuçları olacak" şeklinde konuştu.