image

PeyamaKurd - AB ile Rusya ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulunan AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Rusya'nın eylemlerinin daha öngörülebilir ve istikrarlı olmasını istediklerini dile getirdi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa'da LN24 televizyonuna yaptığı değerlendirmede, "Bu konuda birlik var ve bunu, iki hafta önce yapılan görüşmelerde (AB Zirvesi’nde) açık biçimde gördük. Rusya’nın yasa dışı, yıkıcı ve kışkırtıcı eylemlerini kınıyoruz. Rusya’dan korkmuyoruz ve kararlılığımızı sergiliyoruz. Bunu bir hafta önce Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmede sakin ama kararlı bir şekilde dile getirebildim" sözlerine yer verdi.

Michel açıklamasında Avrupa ve ABD'nin, Rusya'ya yönelik transatlantik birliğinin 'ortak çıkar ve değerleri korumaya yardımcı olacağını' söyleyerek şu sözlere yer verdi:

"Ortaklarımızla, ABD ile derinlemesine bir değerlendirme yapacağız. ABD Başkanı Joe Biden’in Putin ile görüşmesi öncesinde, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Biden ile ortak bir görüşmemiz olacak. Bu bizim koordinasyonumuzu gösteriyor. Transatlantik birlik ne kadar güçlü olursa, çıkarlarımız ve değerlerimizi koruma üzerindeki etki ve daha öngörülebilir ve daha istikrarlı görmek istediğimiz Rusya’nın davranışı üzerindeki etki o kadar büyük olur."