image

PeyamaKurd - Dün yapılan Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nde  Türkiye ile ilgili görüşmelerin tamamlanmasının ardından zirve bildirisinin Türkiye hakkındaki bölümü yayımlandı.

Bildiride Türkiye'de hukukun üstünlüğü ve temel haklarla ilgili gelişmelerin endişe verici olduğuna dikkat çekilerek, ülkede siyasi partilerin, insan hakları savunucularının ve medyanın hedef alındığı belirtildi. Bu eylemlerin demokrasi, hukukun üstünlüğü ve kadın haklarında gerilemeye neden olduğu vurgusu yapıldı.

“Kıbrıs meselesinin çözümü iki bölgeli federasyon temelinde sağlanabilir”

Ayrıca Türkiye ile ilgili Kıbrıs görüşmelerine de dikkat çekilerek, “AB Konseyi, İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan Kıbrıs konulu görüşmelerin, resmi müzakerelerin başlamasını sağlamamasından üzüntü duyulduğunu, AB'nin süreci desteklemede aktif rol oynamayı sürdüreceğini” kaydetti.

Kıbrıs konusundaki çözümün siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli federasyon temelinde sağlanabileceği yönündeki AB tezine dikkat çekilen bildiride, AB liderlerinin kapalı Maraş'ın statüsünün önemine vurgu yaptığı, BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanması için çağrıda bulunduğu ifade edildi.

“Doğu Akdeniz meselesi”

Öte yandan, AB Konseyi'nin Doğu Akdeniz'deki durumu ve AB-Türkiye ilişkilerini yeniden görüştüğüne dikkat çekilen bildiride, Doğu Akdeniz'de güvenli ve istikrarlı bir çevrenin, Türkiye ile karşılıklı faydalı ve iş birliğini geliştiren ilişkilerin, AB'nin stratejik çıkarına olduğu vurgulandı.

“Suriye konusunda resmi teklif gecikmeksizin yapılmalı”

Bildiride, "AB Konseyi, AB Komisyonuna Türkiye, Ürdün, Lübnan ve bölgenin diğer bölümlerindeki Suriyeli mülteciler ve ev sahibi topluluklara sağlanacak finansmanın devamı için resmi teklifi gecikmeksizin sunması çağrısını yapmaktadır." denildi.