image

PeyamaKurd - Avrupa'daki göçmen krizi sürerken Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Batı'nın Rusya'yı suçlamalarda ‘ağır’ bir faktör olarak kullanmak amacıyla Polonya-Belarus sınırındaki göçmen krizinin içine çektiğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova gündeme ilişkin basına yaptığı açıklamada, Batı'nın Rusya'yı suçlamalarda ‘ağır’ bir faktör olarak kullanmak amacıyla Polonya-Belarus sınırındaki göçmen krizinin içine çektiğini dile getirdi.

Bakanlık Sözcüsü açıklamalarında, “Neden bizi (krizin içine) çekiyorlar? Çünkü kolektif Batı kendi hatalarını itiraf etmeyi sevmez ve bunu yapamaz. Zaten orada böyle bir işlevin eksik olduğunu zannediyorum” diyerek şu sözlere yer verdi:

“Bu nedenle, bu kez neden böyle olduğunu açıklamak için kendi vatandaşlarına, seçmenlere, halka ve uluslararası topluma satılabilecek bir şey bulmaları gerekiyor. Bu nedenle dış faktöre ihtiyaç var, her şeyden önce Belarus, Minsk suçlu olacak, mevcut durumda her şeyden önce her nedense Belarus vatandaşları suçlu olacak, aynı zamanda onlara göre ‘kim suçlu’ sorusuna yanıta ihtiyaç olduğu her defasında ağır bir faktör olarak öne sürebilecekleri Rusya'yı da işin içine çekmeye başlıyorlar”

Ayrıca Sözcü Zaharova, Batı'nın Rusya'nın Belarus-Polonya sınırındaki göç krizini ‘Ukrayna'yı istila etme’ planlarını örtbas etmek için kullanabileceğine dair iddiaların, uydurulmuş bir dizi hikayenin yeni çekirdek unsuru olduğunu dile getirdi.