image

PeyamaKurd - Ukrayna'nın durumuna ilişkin açıklamada bulunan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Rusya'nın bizi bölmeye çalıştığı açık. Rusya AB yokmuş gibi davrandı. ABD bunu yapmadı" ifadesini kullandı.

Fransa'nın Brest kentinde düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Borrell ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Ukrayna'yı, Rusya'yı ve Avrupa'nın güvenliğini ele aldıklarını dile getiren Borrell, AB'nin her türlü saldırılara doğrudan cevap vermeye hazır olduğunu ancak diyalog ve müzakere yolunu tercih ettiklerini kaydetti.

Rusya'ya gerilimin düşürülmesi için çağrı!

Borrell açıklamasında, "Rusya'nın Avrupa'da etki alanı oluşturma girişimlerini reddediyoruz" ifadesini kullanarak, Ukrayna ve Doğu Avrupa ülkeleriyle dayanışma içinde olduklarını vurguladı.

Ayrıca AB Yüksek Temsilcisi konuşmalarında, sorunları barışçıl şekilde çözmek istediklerini kaydederek, Rusya'ya gerilimin düşürülmesi için çağrıda bulundu.

Borrell, Ukrayna'ya karşı ilave saldırıların ciddi sonuçları olacağını ifade ederek, NATO ve ABD ile iş birliği içinde olduklarını dile getirdi.

Rusya ile diyaloğu sürdürmeye hazır olduklarını belirten Borrell, değerlerine saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti.