image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Afganistan’dan çekilme kararının ardından Taliban’ın hızlı yükselişi ve Kabil’in düşmesiyle meydana gelen kaos görüntüleriyle eleştirilen ABD hakkında dikkat çekici bir öngörüde bulundu.

Corriere della Sera gazetesine röportaj veren Josep Borrell, “ABD'nin dünya arenasında belli bir kopuşu olduğunu görüyoruz. Ancak bu krizi, transatlantik ilişkimizi daha dengeli bir şekilde inşa ederek güçlendirmek için kullanmalıyız” dedi.

AB'nin Afganistan'daki çıkarlarını korumak için birlik gönderememesini eleştiren Borrell, “Amerikalılar dahil olmak istemediğinde AB, çıkarlarımızı korumak için müdahale edebilmelidir” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın söylemlerinden “ABD'nin artık başkalarının savaşları için mücadele etmeye istekli olmadığı” mesajını aldığını belirten Borell, “Bu açıdan ABD'nin dünya arenasında belli bir kopuşu olduğunu görüyoruz. Ancak bu krizi, transatlantik ilişkimizi daha dengeli bir şekilde inşa ederek güçlendirmek için kullanmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

"Acıl bir durum olduğunda bir Avrupa 'İlk Giriş Gücü' oluşturulmasını öneriyoruz"

AB'nin çıkarlarını korumak için askeri güce ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Yüksek Temsilci, şunları kaydetti:

“Avrupalılar olarak, bölgeyi güvence altına almak için Kabil havaalanının çevresine 6 bin asker gönderemedik. ABD gönderdi, biz gönderemedik. Bu nedenle Stratejik Pusula'mızda acil bir durumda hızlı hareket edebilecek kalıcı bir Avrupa 'İlk Giriş Gücü' oluşturulmasını öneriyoruz. Amerikalılar dahil olmak istemediğinde AB, çıkarlarımızı korumak için müdahale edebilmelidir. İlk Giriş Gücümüz, kısa sürede harekete geçebilecek 5 bin askerden oluşmalıdır. 'AB Savaş Grupları'mız var ama bunlar hiçbir zaman harekete geçirilmedi. Hızlı hareket edebilmeliyiz.”