image

PeyamaKurd - AB'ye göre, Rusya yönetimi, Ukrayna'nın ardından Moldova'ya doğru savaşı genişletebilir. AB'li yetkililer, söz konusu savaşın Moldova'ya sıçramasından endişe ediyor.

Ukrayna'daki savaşla ilgili son gelişmeleri değerlendiren AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı Moldova'ya genişletme olasılığı nedeniyle endişeli olduklarını ifade etti.

"Savaşın Moldova'ya genişlemesinden endişeliyiz"

İtalya'nın Floransa kentinde yaklaşan "9 Mayıs Avrupa Günü" dolayısıyla Avrupa Üniversitesi Enstitüsü tarafından 12'ncisi düzenlenen "The State of the Union" paneller serisinde konuşan AB Temsilcisi Borrell, Ukrayna-Rusya Savaşı'nda son gelişmeleri ele aldı.

Açıklamalarında son dönemde Moldova'da yaşananlara vurgu yapan Borrell, "Moldova'da olanlardan ve Rusya'nın çatışmayı bu ülkeye kadar genişletme olasılığına dair çok endişeliyiz" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Borrell açıklamasının devamında Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketine de değinerek şu ifadeleri kullandı:

"Rusya'dan petrol ithalatını durdurmaya yönelik tüm Avrupa ülkeleri arasında bir anlaşma olması için çalışıyoruz. Bu yapılacak, hemen olmaz ama hafta sonuna kadar AB Dış İlişkiler Konseyi'ni siyasi bir anlaşmaya varmak için bir araya getirmem gerekecek."