image

PeyamaKurd-Yunanistan'ın Avrupa Birliği'nin genişlemeden sorumlu komiseri Oliver Varhelyi, Türkiye-AB ilişkileri hakkında yıllık rapor hazırladı. Sunulan raporda, Türkiye'nin son dönemde AB'den uzaklaşmaya devam ettiği belirtildi. Raporda, Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin bu nedenle durma noktasına geldiği söylendi.

Oliver Varhelyi, pazartesi günü AB Parlamentosu’na AB-Türkiye ilişkileri hakkındaki yıllık raporunu sunarken, Ankara yönetimine Yunanistan konusunda eleştirilerde bulundu. Varhelyi açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Türkiye,  son dönemde AB'den uzaklaşmaya devam ediyor. Türkiye’nin üyelik müzakereleri de bu nedenle durma noktasına geldi.”

Açıklamanın devamında, Türkiye’nin tavrı, Yunanistan’ın bazı adaları üzerindeki egemenliğine itiraz ederken, Doğu Akdeniz’deki gerilimi düşürme çabalarıyla çelişiyor, denildi.

Açıklamaya göre, Türkiye’nin Ege üzerindeki uçuşlarının da ‘endişe verici’ olduğunu dile getirilirken, “Türkiye’den iyi komşuluk ilişkilerine, uluslararası anlaşmalara ve gerekirse Uluslararası Adalet Divanı’na başvurmak suretiyle anlaşmazlıkların barışçıl çözümüne açık bir şekilde bağlı kalması beklenmektedir” denildi.

“Kıbrıs için umut bitmedi”

Varhelyi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin statüsü de ele alındı. AB yetkilisi: “Türkiye ile ilgili yaşadığımız en büyük zorluk, hala Kıbrıs sorununa çözüm bulma umutlarına sahip olmaları. Kuzey Kıbrıs toplumunun BM öncülüğündeki çözüm müzakerelerine katılmasına ve Türkiye’nin Maraş’taki kışkırtıcı eylemlerini durdurmasına ihtiyacımız var. Türkiye ile tansiyonun son aylarda azalması olumlu” diye ekledi.