image

PeyamaKurd - Washington yönetimi, Çin, Gürcistan, Malezya ve Türkiye'den 40 kuruluşa ticaret kısıtlamaları getirirken, adları Gensis ve Vangurd olarak açıklanan Türkiye'den 2 şirket de 'ABD'nin ürettiği unsurları İran'ın askeri programlarına yönlendirmek veya yönlendirmeye çalışmak' gerekçesiyle listeye alındığı ifade edildi.

Yaptırımlarla ilgili açıklamada bulunan ABD Ticaret Bakanlığı, 'Çin'de Uygurlara baskı uygulanmasında rol oynadıkları veya Çin ordusuna yardım ettikleri' gerekçesiyle 'ulusal güvenlik' nedenlerini öne sürerek çok sayıda Çinli kuruluşun ihracat gibi ticari faaliyetlerine kısıtlamalar getirdiğini duyurdu.

Bakanlığın yayımadığı 40 kuruluşun kara listeye alınmasıyla ilgili açıklamada, bunların 34'ünün Çin, 3'ünün Gürcistan, 2'sinin Türkiye ve birinin Malezya'da bulunduğu, kalan 3'ünün birden çok yerde kayıtlı olduğu vurgulandı.

Kara listedeki Çinli kuruluşlar arasında 'en nihayetinde Çin ordusu tarafından kullanılan -varsayılan beyin kontrol silahları dahil- biyoteknoloji süreçlerini geliştirmekle' suçlanan Askeri Tıp Blimleri Akademisi (AMMS) ve ona bağlı 11 araştırma enstitüsü var.

Kara listedeki Çinli şirketler şunlar: Eski adı Huawei Marine olan HMN International, Jiangsu Hengtong Marine Cable Systems, Jiangsu Hengtong OpticElectric, Shanghai Aoshi Control Technology Co., Zhongtian Technology Submarine Cable. Bunların 'Çin Halk Kurtuluş Ordusunu modernize etmeye yardımcı olmak için ABD'den teknoloji satın aldığı veya almaya teşebbüs ettiği' iddia ediliyor.