image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın toplantısında İran ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Ned Price, “Amacımız, ABD ile İran'ı Ortak Kapsamlı Eylem Planı kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirecek bir sonuç elde etmektir. Ancak atılan adımlar yanlış yöne doğru gidiyor” ifadesini kullandı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) müfettişlerine özel denetim izinleri veren Ek Protokol'ü askıya alan İran'ın yanlış yöne gittiğini ve nükleer konusundaki sınırlamalarından uzaklaştığını belirten Price, İran'ın 2015'te imzalanan Ortak Kapsamlı Eylem Planı anlaşmasında belirlenen uranyum zenginleştirme sınırlarını aşmaya devam ettiğini dile getirdi.

Price açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"İran'ın yanlış yöne gittiğine dair kaygımızı yineledik. İran nükleer yükümlülüklerinden uzaklaşıyor. Bizim amacımız ise ABD ile İran'ı Ortak Kapsamlı Eylem Planı anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirecek bir sonuç elde etmektir. Ancak atılan adımlar yanlış yöne doğru gidiyor."

İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kazım Garibabadi, dün yaptığı açıklamada, "Yaptırımların Kaldırılması için Stratejik Eylem Planı yasası kapsamında IAEA'ya verilen tüm ek denetimler askıya alındı” ifadesini kullanmıştı.

Ek Protokol, IAEA müfettişlerinin nükleer tesislerini istedikleri zaman aniden denetlemelerine izin veriyordu.

E3 olarak adlandırılan Almanya, İngiltere ve Fransa ise bugün İran'ı IAEA müfettişlerine özel denetim izinleri verdiği Ek Protokol'ü askıya alma kararından vazgeçmeye çağırmıştı.