image

PeyamaKurd - ABD güçlerine ait, içerisinde füzeli savunma sistemlerinin de yer aldığı askeri yardım konvoyu Kürdistan Bölgesi’nden geçerek Rojava’daki üslere ulaştığı kaydedildi.

Şarkul Avsat’ın yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, ABD ordusu, söz konusu sistemlerini Rakka, Deyrizor ve Haseke şehirlerindeki tüm Uluslararası Koalisyon üslerine yaymak için çalışıyor.

Teçhizat yüklü 35 kamyon, Haseke’nin kuzey kırsalındaki Tel Beydar köyünde bulunan Koalisyon üssüne ve Kamışlı kırsalındaki Remilan petrol sahasına yöneldi.

Bu, yıl başından bu yana Uluslararası Koalisyon ve ABD güçlerinin Suriye topraklarına gönderdiği 15’inci konvoy oldu.

“DSG’nin yeni güvenlik kararları”

Öte yandan habere göre Demokratik Suriye Güçleri (DSG), kendi denetim alanlarında çıkardıkları kanunlar doğrultusunda, adalet konseylerindeki işlemlere yönelik özel bir büro kurulması ardından güvenlik kararları paketi çıkardılar.

Söz konusu kararlar, başta DSG Komutanı Mazlum Abdi, Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eş Başkanı Abid Hamid el-Mihbaş ve  Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eş Başkanı Emine Ömer olmak üzere Güvenlik Komisyonu üyelerinin iki gün önce Haseke’de bir araya gelmesi ardından duyuruldu.

Paket; tutukluların sorumluluğunun soruşturma süresinin bitiminin ardından cezaevi idaresine devredilmesi, soruşturma süresi bittikten sonra dosyanın en geç 72 saat içerisinde Adalet Konseyi’ne sevk edilmesi, arananların savcılıktan resmi bir tebligat ile bilgilendirilmesi ve tutuklanma tarihi itibariyle üç gün içerisinde tutukluların yakınlarına bilgi verilmesi gibi hususları kapsıyor.

Ancak söz konusu prosedürler, Uluslararası Koalisyon ve ABD güçleri desteğiyle DSG liderliğinde yürütülen terör olaylarını ve güvenlik meselelerini içermiyor.