image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden'ın 24 Nisan'da yapacağı açıklamayla Ermeni Soykırımı'nı tanıyacağı iddia edildi.

ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times ve Wall Street Journal’ın yayımladığı habere göre “Biden'ın, Ermeni Soykırımı'nın 106'ıncı yıldönümü olan cumartesi günü yapacağı açıklamada 'soykırım' ifadesini kullanması bekleniyor” açıklaması yapıldı.

Amerikan yönetiminden yetkililere dayandırılan New York Times haberinde, Biden'ın bu yönde karar aldığı belirtildi. Ayrıca haberde ABD'nin yabancı elçiliklerindeki kaynakların da cumartesi günü böyle bir açıklamanın beklendiğini kaydetti.

“Beyaz Saray ‘Cumartesi’yi işaret etti”

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki ise dün düzenlediği günlük basın toplantısında ilgili soruya doğrudan yanıt vermekten kaçınarak 'yönetimin cumartesi günü bu konuda söyleyecek daha fazla şeyi olacağını' söyledi.

ABD'de yaklaşık 100 Kongre üyesinin Biden'a Soykırım'ı tanıma çağrısı yaptığı mektup hatırlatılıp "Başkan [Soykırım'ı] tanıma vaadini yerine getirecek mi? Sorusuna Beyaz Saray Sözcüsü şu şekilde yanıt verdi:

“Elbette. Cumartesi Anma Günü'nde söyleyecek daha fazla şey olacağını sanıyorum. Fakat şu an söyleyecek daha fazla şeyim yok.”