image

PeyamaKurd - ABD’nin İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının ardından İsrail ve Filistinliler arasında başlayan çatışma ve yaşanan ölümler Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine taşındı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Filistin’de yaşanan insanlık dramı hararetli tartışmalara neden oldu. Bazı ülkelerin temsilcileri tartışmalardan dolayı Güvenlik Kurulunu terk etti.

Taraflar suçu birbirlerinin üzerine atarken Amerika Birleşik Devletleri'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley Filistinli mevkidaşı Riyad Mansour'un konuşması sırasında toplantıyı terk etti. İngiltere ise durumun dikkatlice ele alınması gerektiğinin belirtti.

Filistinlilerin barışçıl protestosunu kimsenin yadsıyamayacağını  ifade eden İngiltere'nin BMGK Daimi Temsilcisi Karen Pierce şu ifadelere yer verdi, "Dün (14 Mayıs) yaşanan olaylar hakkındaki hakikatin acilen ortaya çıkarılması gerektiğine inanıyoruz. Buna neden bu kadar fazla silah kullanıldığı da eklenmeli. Filistinlilerin barışçıl protesto hakkını kimse yadsıyamaz. Ama aynı zamanda bu protestoların aşırılık yanlısı gruplar tarafından kullanılıyor olması bizi derinden endişelendiriyor."

Amerika tarafındaysa büyükelçiliğin Kudüs'e taşınmasının barış yollarını mayınladığı iddiası reddedildi. Beyaz Saray'a göre tehdidin asıl kaynağı İran.

Filistinlilere terörist ifadesini kullanan ABD'nin BMGK Daimi Temsilcisi Nikki Haley: "Son günlerde İran'ın desteklediği Hamaslı teröristler İsrail altyapılarına ve güvenlik güçlerine karşı saldırılar düzenledi. Buradaki ortak tehdit İran rejiminin istikrarı bozan tavrı. Bu rejim kendi halkını temel insani haklardan yoksun bırakırken tüm Ortadoğu'da şiddetin artması için çalışmalarda bulunuyor” ifadesini kullandı.

Fransa tarafıysa Güvenlik Konseyi'nin kararlı adımlar atmakta gecikmemesi gerektiğinin altını çizdi: Fransa'nın BMGK Daimi Temsilcisi François Delattre: "Sayın Başkan olayların tırmanmasını engellemek için kararlı bir şekilde konuşmak aynı zamanda Güvenlik Konseyi'ne de düşüyor. Krizin başından beri Konsey'in sessizliği dünden beri çok büyük bir boşluk yarattığı için anlaşılırlığını gittikçe yitiriyor."