image

PeyamaKurd - Irak'taki bankacılık ve döviz kaçakçılığı ile ilgili ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Alina Romanowski'den açıklama geldi. Romanowski, ABD’nin Irak’ın maliye politikasına ve doların dinar karşısındaki fiyatının belirlenmesine müdahale etmediğini, bunu sadece kara para aklama ve dolar kaçakçılığını önlemek için yaptığını ifade etti. 

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Alina Romanowski, Irak'taki süreç ile ilgili bir medya kuruluşuna yaptığı açıklamada, ülkesinin Irak'taki bankacılık sistemini geliştirmeye ve uluslararası bankalara bağlamaya çalıştığını kaydetti. 

ABD'nin Irak Merkez Bankası'nın koordinasyonunda Irak'tan yurt dışına dolar aklama ve kaçakçılığını engellediğini dile getiren Romanowski, bu işlemin iki yıl önce Irak bankaları tarafından Amerikan Federal Bankası ile Irak Merkez Bankası arasında bir anlaşma olacak şekilde yürütüldüğünü vurguladı. 

Ayrıca Büyükelçi Alina Romanowski açıklamasında, durumu sürekli takip ettiklerini ve yetkililerle temasa geçtiklerini belirterek, Irak Merkez Bankası uyum içinde olduklarını dile getirdi.