image

PeyamaKurd - Çin, Tayvan ve ABD üçleminde gerilim devam ederken Filipinler'de Filipinli mevkidaşı Enrique Manalo ile online bir görüşme gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin'in önemli küresel konulardaki görüşmeleri "rehin" tutmaması gerektiğini ifade etti.

Bakan Blinken yapılan ortak basın toplantısında, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin ardından Çin'in ABD ile birçok konuda iş birliğini sona erdirme kararına vurgu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çin'i hedef göstererek, "Küresel meseleler hususunda iki ülke arasındaki farklılıklar nedeniyle ortak çalışmayı rehin tutmamamız gerekir" açıklamasında bulundu.

Bakan Blinken açıklamlarında söz konusu diğer ülkelerin, insanların hayatı ve geçim kaynağı açısından büyük önem taşıyan konularda "çalışmanın sürdürülmesini" beklediğini belirterek, iklim değişikliği gibi kilit noktadaki iş birliğini durdurmanın ABD'yi değil dünyayı cezalandırdığını belirtti.

Ayrıca açıklamasında Çin'in Tayvan açıklarında düzenlediği tatbikata atıfta bulunarak, balistik füzeler fırlatmanın tehlikeli ve istikrarı bozucu bir eylem olduğunu vurgulayan Blinken, Tayvan Boğazı'nın Güney Çin Denizi gibi kritik bir su yolu olduğunu belirterek, bu nedenle boğazda olan her şeyin tüm bölgeyi etkilediğini kaydetti.