image

PeyamaKurd - ABD'de, Central Florida Üniversitesi’nde Kürtçe dil kursları başladı. Cantral Florida ülkede Kürtçe öğreten üçüncü üniversite oldu.

Central Florida Üniversitesi resmi internet sitesinde, üniversitenin öğretim üyelerinden yardımcı doçent Haydar Hiziri'nin (Haidar Khezri) girişimi ile Modern Diller ve Edebiyatlar Bölümü ile Siyaset, Güvenlik ve Uluslararası İlişkiler Bölümü arasında başlatılan koordineli çalışma neticesinde Kürtçe kurslarının açılacağı belirtildi.

Kürtçe dil kursunun yoğun talep gördüğüne değinilen yazıda, Kürtçe kurslarına ek olarak, Modern Diller ve Edebiyatlar Bölümü tarafından “Kürt Siyasi Araştırmalar Programı” bulunduğu ve ülkedeki ilk ve tek akademik program olan Kürt Çalışmaları alanında lisans sertifikası sunduğu kaydedildi.

Central Florida Üniversitesi Celal Talabani Kürtçe Kürsüsü Başkanı Güneş Murat Tezcür, yeni kursunun Kürtçenin Sorani lehçesinde olacağını, böylece "öğrencilerinin Kürt halkı hakkında artan merakına bir cevap verebileceklerini" söyledi.

Tezcür yeni Kürtçe derslerin faaliyetlerini genişletmelerine ve beşeri bilimlere farklı bir bakış açısı getirmelerine yardımcı olacağını belirtti.

Daha önce de Pennsylvania ve Berkeley üniversiteleri Kürtçe dil kursları açmıştı.


 

 

Rûdaw