image

PeyamaKurd - ABD'nin Mississippi eyaleti ve çevresinde büyük yıkıma yol açan, 26 kişinin hayatını kaybettiği hortum sebebiyle olağanüstü hal ilan edildi.

ABD Başkanı Joe Biden, bölge için federal acil durum ilan ettiğini belirtti.

Kurtarma ekipleri, doğal felaketin ikinci gününde de enkaz altında canlı ararken, bölgedeki halk yıkıntılar arasında değerli eşyalarını kurtarmaya çalıştı.

Rolling Fork kasabasının genellikle düşük gelirlilerden oluşan halkının, son 50 yılın en büyük hortumu olduğu kaydedilen afetsebebiyle büyük zarar gören evlerini tekrar yaşanır hale getirmek için uğraştığı görüldü.

Kasırga benzeri hava fenomenlerini raporlayan Ulusal Hava Durumu Servisi, Rolling Fork'u vuran hortumun 5 üzerinden 4 şiddetinde olduğunu ve hızının saatte 300 kilometrenin üzerinde olduğu anların tespit edildiği bilgisini yayımladı.

Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA) yetkilileri, halka yaptığı yardımları sosyal medya üzerinden paylaşırken, Mississippi'nin Cumhuriyetçi valisi Tate Reeves, "Ne yazık ki Mississippi'de potansiyel olarak daha fazla kötü hava koşulları bize doğru yaklaşıyor" dedi.