image

PeyamaKurd - ABD istihbarat kaynakları iki gündür Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki savaşın her aşamasına; nasıl ve ne ölçüde daha fazla karıştığına ilişkin bilgiler sızdırıyor.

“Putin, zorda kalmamak için kabul etmedi”

İlk sızıntı Amerikan CNN televizyonuna olmuştu. Dün de The New York Times gazetesine konuşan ABD istihbarat kaynakları, Rus generallerin halen Ukrayna tarafından geri alınmaya çalışılan Güneydeki Herson şehrinden birliklerini düzenli biçimde geriye, Dinyeper nehrinin güneyine çekmek istediklerini ama Putin’in bu geri çekilmeye izin vermediğini belirtti.

Kaynaklar, bu kararın bölgede bulunan ve Ukrayna tarafından esir alınma korkusu yaşayan Rus askerlerinin de moralini düşürdüğünü dile getirdi.

Habere göre Rus generalleri Rus askerlerinin hayatını korumak ve daha sonra oluşabilecek panik halinde geri çekilmeyi önlemek için bunu istedi ama Putin kamuoyu önünde zor durumda kalmamak için Herson’u Ukrayna’ya terk etmeyi kabul etmedi.

'Bana göre savaş Ukrayna’nın lehine'
ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark A. Milley Cuma günü verdiği bir röportajda, "Ukrayna'daki durum açıkça dinamik. Tam bir değerlendirme için henüz çok erken ancak bana göre stratejik üstünlük açıkça Ukraynalılara kaydı" dedi. Ancak önümüzde daha "uzun bir yol" demişti.