image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Amerikan kuvvetlerinin DSG’lilere helikopter eğitimi verip vermedikleriyle ilgili soruya “Bildiğim kadarıyla hayır” cevabını verdi.

Duhok’ta PKK’lileri taşıyan bir helikopterin düşmesi üzerine, helikopterin kime ait olduğuna dair tartışmalar sürüyor.

PKK'lileri taşıyan helikopterin düştüğünü hatırlatılarak “Suriye'de Demokratik Suriye Güçleri (DSG) mensuplarına helikopter pilotluğu eğitimi veriyor musunuz?” sorusuna Patrick Ryder, “Bildiğim kadarıyla hayır” cevabını verdi.

Kürt Bölgesi Anti-Terör Birimi, sosyal medya sayfasından Duhok’un Çemanke nahiyesinde düşen helikopterle ilgii açıklama yapmış ve şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kürdistan Bölgesi’ndeki ilgili kurumlar, düşen helikoptere ilişkin Irak merkezi hükümeti, Uluslararası Koalisyon güçleri ve Türkiye ile temasa geçti ancak helikopterin onlara ait olmadığı bildirildi. Güvenlik güçleri helikoptere ilişkin ön soruşturmayı başlattı ve ilk bulgular, helikopterin Eurocopter AS350 tipi olduğu ve ölenlerden bazılarının PKK mensupları olduğunu gösteriyor. Helikopterin kime ait olduğunun tam olarak tespit edilmesi için detaylı soruşturma devam ediyor.”