image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, terör örgütü IŞİD’in Haseke’de bulunan Geweran Cezaevi’ne yönelik saldırısı hakkında açıklama yaptı.

Twitter hesabı üzerinden yazılı açıklamasını yayımlayan Price, “ABD, IŞİD’in Perşembe günü düzenlediği saldırıyı kınıyor. Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) hızlı müdahaleleri için teşekkür eder, kayıpları için başsağlığı dileriz” dedi.

Price yazılı açıklamasında ise şu ifadeleri kullandı:

“Perşembe günü, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Heseke’de cezaevinden IŞİDlileri serbest bırakma girişimi olarak düzenlenen IŞİD saldırısını kınıyoruz.

Demokratik Suriye Güçlerini (DSG) verdiği hızlı tepki ve kuzeydoğu Suriye'de IŞİD'e karşı mücadeleye karşı devam eden bağlılıkları için takdir ediyoruz. Saldırı ve çatışmalarda hayatını kaybedenlere en içten taziyelerimizi iletiyoruz.

Çok sayıda saldırıyı önlemek ve bu son saldırının da şiddetini sınırlamak, DSG ve IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon'un gayretli ve istikrarlı çabalarının bir sonucudur.

Bu saldırı, IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon’un IŞİDlileri güvenli bir şekilde tutması, cezaevlerinin güvenliğini güçlendirmesinin önemini ve tam olarak finanse edilmesi gerektiğini göstermektedir.

Ayrıca, IŞİDlilerin vatandaşı olduğu ülkelerin Suriye'nin kuzeydoğusunda tutuklu bulunan vatandaşlarını geri almaları, rehabilite etmeleri ve kovuşturma yapmaları için gerekliliği vurguluyoruz.

IŞİD’e karşı bölgedeki ortaklarımızın yanında olmaya devam ediyoruz.

ABD olarak, Koalisyon ve yerel ortaklarımızla çalışarak IŞİD'in kalıcı yenilgisi için çalışmaya devam ediyoruz.”