image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna'nın güneyindeki Herson'dan çekilmesinin ardından kent Ukrayna'nın kontrolüne geçmesini değerlendiren ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Rus güçlerinin Herson'dan çekilmesini "olağanüstü bir zafer" olduğunu ifade etti.

Herson'daki zafere ilişkin açıklamada bulunan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya’nın kontrolü altındaki tek bölge başkenti olduğuna vurgu yaparak, "Ukraynalılar, olağanüstü bir zafer kazanmış gibi görünüyor. Bu oldukça dikkate değer bir şey” mesajında bulundu.

Sullivan açıklamasında, söz konusu gelişmelerin stratejik etkilerinin de olduğunu belirterek, "Rusları nehrin karşısına itmek, Odessa ve Karadeniz kıyı şeridi gibi yerlere yönelik uzun vadeli tehdidin eskisinden daha az olduğu anlamına geliyor" dedi.

Ayrıca açıklamasının devamında, "Bu kesinlikle yolun sonu değil ama büyük bir an" ifadesini kullanan Sullivan, "Bu başarı ABD ve müttefiklerimizin birlikteliğiyle desteklenen Ukraynalıların inanılmaz azmi ve becerisi sayesinde gerçekleşti" sözlerine yer verdi.