image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde sanal olarak düzenlenen "Üst Düzey Silahsızlanma Konferansı"nda açıklamalarda bulundu.

Blinken açıklamasnda, ABD Başkanı Joe Biden'ın 20 Ocak'ta göreve geldikten iki hafta sonra Rusya ile 2011'de yenilenen Yeni Stratejik Silahları Azaltma Anlaşması'nı (New START) uzattığını anımsatarak, Washington'un Moskova ile stratejik istikrar ve yeni ortaya çıkan güvenlik tehditlerini da ele almaya hazır olduğunu dile getirdi.

Açıklamasında Çin'in nükleer silah kapasitesine de değinen Blinken, "ABD, Çin'in provokatif ve tehlikeli silah geliştirme programlarına yönelik daha büyük bir şeffaflık beklemektedir ve onların, nükleer silahlarla teşkil ettiği tehdidi azaltmaya çalışmaktadır" ifadesini kullandı.

"İran, anlaşmanın yükümlülüklerine uymalıdır"

Blinken, İran'ın nükleer silah elde etmesine müsaade etmeyeceklerinin altını çizerek, "Bunu başarmanın en iyi yolu diplomasidir" denildi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın, İran JCPOA koşullarını yerine getirdiği takdirde ABD'nin de üzerine düşeni yapacağına yönelik sözlerini hatırlatan Blinken, İran nükleer anlaşmasına dönüş konusunda şunları dile getirdi:

"Ortak ve müttefiklerimizle çalışarak, JCPOA'yı genişletme, güçlendirme ve İran'ın balistik füze geliştirme, yayma faaliyetleri ile bölgede istikrarsızlığa yol açan faaliyetlerine de hitap etme arayışında olacağız.

İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEK) ile yaptığı anlaşmalara ve uluslararası yükümlülüklerine uymalıdır."