image

PeyamaKurd - İran'a yönelik yeni yaptırımların yapıldığını açıklayan ABD Hazine Bakanlığı, İran lideri tarafından kontrol edilen milyar dolarlık kuruluşların hedef alındığını bildirdi.

ABD Hazine Bakanlığı, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney kontrolündeki İmam Humeyni'nin Emrinin İnfazı (EIKO) ve Astan Quds Razavi (AQR) kurumları ile bu kurumların liderleri ve yan kuruluşlarına yaptırım uygulanacağını ifade etti.

Bakanlığın açıklamasına göre, Yabancı Varlıkları Koruma Ofisince (OFAC) İranlı 16 kuruluş ve 3 kişi, yaptırım listesine alındı. 

"İran ekonomisinin büyük bir kısmı Hamaney'in kontrolünde"

Hazine Bakanlığı, hayır kurumu olduğu söylenen EIKO ve AQR'nin siyasi muhaliflerden ve dini azınlıklardan kamulaştırılan varlıklar da dahil olmak üzere İran ekonomisinin büyük bir kısmını İran lideri Hamaney ve üst düzey İranlı yetkililerin yararına kontrol ettiğini duyurdu.

Ayrıca konuya ilişkin açıklamada bulunan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, "Bu kurumlar, İran'ın elitlerinin İran ekonomisinin büyük bir kısmı üzerindeki yozlaşmış mülkiyet sistemini sürdürmesini sağlıyor" sözlerine yer verdi.

Bakan Steven Mnuchin, ABD'nin İran halkına yardım ettiğini iddia ederken kendilerini zenginleştirenleri hedef almaya devam edeceğine dikkat çekti.