image

PeyamaKurd - İran destekli Husilere Suudi Arabistan'a füze saldırılarına ve Yemen içindeki saldırılarına ilişkin ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'den açıklama yapıldı.

Birleşmiş Milletler bünyesinde sanal ortamda düzenlenen "Yemen için Uluslararası İnsani Yardım Toplantısı"nda ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İranlı milislerin saldırılarına dikkat çekti.

Bakan Blinken, Suudi Arabistan ve Yemen hükümetinin ateşkes ve savaşı bitirme konusunda istekli ve kararlı olduklarını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Husilere savaşı uzatan sınır ötesi saldırılarını ve askeri taarruzlarını durdurması çağrısında bulunuyoruz. BM'nin aracılık ettiği süreci ve BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in ateşkes sağlama, insanı yardımı ulaştırma ve barış görüşmelerini yeniden başlatmak üzere gösterdikleri çabaları destekliyoruz.”

Tüm tarafların sivillere yönelik saldırıları durdurması gerektiğini beliren Blinken, İranlı milislerden oluşan Husileri özellikle Yemen’in Marib iline yönelik taarruzu durdurma çağrısında bulundu.

Blinken, İsveç ve İsviçre tarafından organize edilen ve Yemen için 4 milyar dolara yakın yardım toplanması hedeflenen toplantıda, ABD’nin 191 milyon insani yardım sağlayacağını kaydetti.

ABD insani yardımın Yemen’e ulaşması için Husileri 12 Ocak’ta terör listesinden çıkarmıştı. Husiler, o tarihten bu yana Suudi Arabistan’a yönelik birçok saldırı düzenledi.