image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ülkesinin Orta Doğu ülkeleri ile İsrail arasındaki normalleşme kapsamının genişletilmesinde kilit rol oynamayı sürdürdüğünü söyledi.

Blinken, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile başkent Riyad'da gerçekleştirilen terör örgütü IŞİD ile mücadele küresel koalisyonu toplantısından sonra ortak basın toplantısı yaptı.

Blinken, ABD'nin "İsrail'in Orta Doğu'ya entegrasyonunu desteklediğini çünkü bölgenin çıkarlarına hizmet ettiğini" söyledi.

Basın toplantısında Sudan ve Yemen konusuna da değinen Blinken, Suudi Arabistan'ın Sudan'da ateşkesin sağlanması ve Yemen'deki savaşın sona erdirilmesi için yürüttüğü çabalarına övgüde bulundu.

Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşünü kınadı

Suriye-Arap Birliği konusuna da değinen ve Suriye'nin Arap Birliği'ne dönüşünü kınayan ABD’li Blinken, ABD'nin, Beşar Esad rejiminin henüz "kabulü ve tanınmayı hak etmediğine" inandığını vurguladı.

Ayrıca, "Suriye'nin Arap Birliği'ne dönmesinin doğru bir karar olmadığına inanıyoruz" diye konuştu.

Basın toplantısında IŞİD konusuna da değinen Blinken, terör örgütüne karşı uluslararası koalisyonun, örgütün kontrol ettiği toprakları geri alarak ve liderlerini tasfiye ederek büyük kazanımlar elde ettiğini belirtti ancak buna karşılık Afrika'daki tehlikesinin devam ettiği konusunda uyarıda bulundu.