image

PeyamaKurd - Başkent Tahran’da gözaltına alındıktan sonra gördüğü işkence sonucu hayatını kaybeden Jina Emini’nin ölümüne ilişkin açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ölüme sebep olan İran Ahlak Polisi yönetimine yaptırım uyguladıklarını duyurdu.

Resmi Twitter hesabı üzerinden bir paylaşımda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Tahran’da gözaltına alındıktan sonra gördüğü işkence sonucu hayatını kaybeden Jina Emini’nin ölümüne sebep olan İran Ahlak Polisi yönetimine yaptırım uyguladıklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Blinken ayrıca paylaşımında, barışçıl gösterilerde halka karşı şiddet kullanan 7 güvenlik gücü mensubuna da yaptırım uyguladıklarını belirtti.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan İran Ahlak Polisine yaptırım!

Öte yandan açıklamada bulunan ABD Hazine Bakanlığı ise, İran Ahlak Polisi ve güvenlik gücü mensuplarına yaptırım uygulayarak, "Jina Emini’nin ölümünden İran Ahlak Polisi sorumludur" mesajına yer verildi.

ABD Hazine Bakanı Janet L. Yellen, yaptığı açıklama “Mehsa (Jina) Emini’nin Ahlak Polisi nezaretinde ölümü, İran rejiminin güvenlik güçlerinin kendi halkına karşı yaptığı bir başka vahşet eylemidir” ifadesini kullandı.