image

PeyamaKurd Özel - Arap basında yer alan bir habere göre, ABD destekli Kürt güçlerine, İsrail silahları da dahil olmak üzere, en son teknoloji silah ve askeri teçhizatlar gönderildi.

ABD öncülüğündeki koalisyonun, Suriye’deki müttefikleri olan Kürtlere, yeni askeri ve lojistik destek sağladığı ifade edildi.

‘Gelişmiş teknolojik silahlar’

Arab News’in söz konusu haberinde askeri desteğin içinde; gelişmiş füzeler, ABD hava savunma sistemleri, İsrail'in anti-tanksavarı Spike füzeleri ve omuza monte edilen Stinger hava füzelerinin olduğu ifade edildi.

Kürt savaşçılara verilen ileri teknoloji ile donatılmış silahlar, ABD deniz kuvvetleri ve Kürt savaşçıları tarafından korunan Heseke ilindeki Ramelan Hava Üssü yakınındaki bir gizli depoya aktarıldı. Silahla yüklü 30 kamyon, askeri ve lojistik ekipmanların, Kobane’deki askeri havaalanına ulaştığı kaydedildi.

‘Yüzlerce kamyon askeri teçhizat’

Haberde ayrıca, Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) Haseke’deki dört silah deposunu boşalttığını ve silahlarını Heseke’nin kuzeyinde yer alan, silah depolarına gönderdiği iddia edildi.

Diğer yandan Türkiye Anadolu Haber Ajansı, SDG’nin Deyr ez Zor’da kontrol ettiği alanlara ABD tarafından yüzlerce askeri TIR’ın ve teçhizatın yollandığını belirtti.

Ayrıca ABD kontrolündeki El Ömer petrol bölgesine çok sayıda silahın, askeri teçhizatın ve SDG’ye de çok sayıda araç ile sondaj makinesinin gönderildiği ifade edildi.

 

Bu haberi gördünüz mü? | Neçirvan Barzani ve Mevlüt Çavuşoğlu görüşmesi başladı