image

PeyamaKurd - ABD, Libya'ya seçimlere gitme çağrısında bulundu. Siyasi bölünmeyi engellemeyi amaçlayan bir adımla ABD, Libya özel elçisi aracılığıyla, "ülkenin liderlerini" geçiş dönemini sona erdirmek için seçim sürecini tamamlamaya çağırdı.

Norland dün akşam Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ile mevcut siyasi durum ve Libya'daki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine yönelik ivmeyi geri kazanma beklentileri hakkında bir telefon görüşmesi yaptı.

Norland, "ABD için şu anda en önemli konu, Libya'yı seçimlere götürmek için Libya halkı tarafından onaylanan ve güvenilen yeterli siyasi konsensüs ihtiyacıdır. Yürütme otoritesinin dönüştüğü açmazın sonu gelmekte” diye konuştu.

"Libya'daki liderlerin anlaşma çabalarını destekliyoruz"

Libya'daki ABD büyükelçiliği tarafından aktarıldığına göre, Norland, istikrarı korumak için her tarafta kilit aktörlerle birlikte çalışıyor.

Norland, “Akile Salih de dahil olmak üzere liderlerin, Libya liderliğindeki bir mekanizma üzerinde anlaşmaya varma çabalarını destekliyoruz” dedi.

ABD elçisi, “Libya'nın (siyasi diyalog forumu) kapsamlı bir çözüme yönelik hazırlık aşamasının Haziran ayında sona ermesiyle birlikte seçimleri organize etmek her zamankinden daha önemli; Libya'yı geçiş hükümetlerinin sonsuz döngüsünün ötesine taşıyabilir” dedi.