image

PeyamaKurd - ABD, gözaltında gördüğü işkenceden dolayı hayatını kaybeden Kürt kadın için İran yönetimine tepki gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı İran Özel Temsilcisi Robert Malley, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İran polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra gördüğü işkence sonucu komaya giren ve daha sonra yaşamını yitiren Jina (Mahsa) Emini’nin ailesine taziye dileklerini sundu.

Malley, “Mahsa Emini'nin ‘uygunsuz’ bir başörtüsü nedeniyle gözaltında aldığı yaralardan sonra ölümü dehşet verici. İran, temel haklarını kullanmaları için kadınlara yönelik şiddete son vermelidir. Ölümünden sorumlu olanlar hesap vermeli” sözlerine yer verdi.

Doğu Kürdistan’ın (Rojhilat) Seqiz şehrinde yaşayan 22 yaşındaki Jina Emini, İran’ın başkenti Tahran’daki akrabalarını ziyaret etmek istedi. Edinilen bilgiye göre Emini, Tahran’daki metro istasyonunda başörtüsü takmadığı iddia edilerek polis tarafından gözaltına alındı ve karakola götürüldü. Gördüğü işkenceler sonucu karakolda fenalaşan Emini, kaldırıldığı hastanede komaya girdi. 3 gün boyunca yoğun bakımda tutulan Emini, dün yaşamını yitirdi.