image

PeyamaKurd - İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'in Washington’ı ziyareti ve bazı Kongre üyeleriyle yaptığı görüşme, ABD Kongresi'nde Hamas'a yönelik baskıyı artırma ve mali kaynaklarını kontrol etme çağrısı yapan bir kampanya dalgasıyla eşzamanlı olarak meydana geldi.

ABD Kongresi'nde Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch'in, Hamas Hareketi’nin eline geçeceği endişesiyle Gazze Şeridi'ne yapılacak Amerikan yardımlarının bir kısmını reddetmesi, Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratları ve Cumhuriyetçileri Hamas'ı hareketi destekleyen herkesi cezalandırma yoluyla maddi olarak kuşatma altına almayı amaçlayan bir yasa tasarısı kararı almaya yöneltti.

Yasa tasarısı ile ilgili söz konus çerçevede, senatörler, Hamas'a veya Gazze Şeridi'ndeki İslami Cihat gibi diğer silahlı gruplara yardım eden kişi, kurum ve hükümetlere yaptırım uygulamayı amaçlayan "Hamas'ın Uluslararası Finansmanını Önleme" başlıklı bir yasa tasarısı sundu.

ABD'den silahlı gruplara yönelik yaptırım sistemi

İsrail ile Filistin arasında yaşanan gerilim sonrası dijital para biriminin (Bitcoin) Hamas Hareketi’ne bağışlarının arttığına dair raporların ardından yasa tasarısını önerenlerin endişesi artmaya başladı. ABD merkezli The Wall Street Journal gazetesi, ulaşılan toplam miktarın değerini belirtmeden, ABD'nin 1997 yılında terör örgütü ilan ettiği harekete yapılan dijital bağışlarda artış görüldüğünü bildirdi.

Temsilciler Meclisi Üyesi Demokrat Josh Gottheimer, hazırladıkları yasa tasarısı ile ilgili "Bu yasa, ABD'nin müttefiki İsrail'i tehdit eden, barışı engelleyen ve Orta Doğu'yu istikrarsızlaştıran bu terörist grupları zayıflatmayı amaçlayan yaptırım sistemini güçlendirecek" ifadesini kullandı.

Ayrıca Gottheimer bu süreçte, Gazze’de yaşanan son olaylar sırasında binlerce roketle gerçekleştirdiği saldırılara atıfta bulunarak Hamas'ın artan tehdidi konusunda uyardı.