image

PeyamaKurd - ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye’ye Rojava’ya yönelik saldırılardan kaçınması çağrısı yaptı.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Gregory W. Meeks ve üye Michael McCaul tarafından yapılan yazılı açıklamada, İstanbul’da sivillerin ölümüne ve yaralanmalarına yol açan bombalı saldırı sebebi ile Türkiye’nin meşru ulusal güvenlik kaygılarına sahip olduğu ifade edildi.

Terör örgütü IŞİD ile mücadelenin kritik çabaları karşısında Türkiye’nin Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) yönelik son saldırılarının derin endişeye yol açtığı vurgulanan açıklamada, şunlara yer verildi:

"Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, IŞİD Karşıtı Küresel Koalisyon'un bu hain terörist grubun kalıcı yenilgisini sağlama kabiliyetini baltalayacak veya Suriye'deki sivillerin yaşamlarını ve geçim kaynaklarını tehdit edecek her türlü eylemden kaçınmaya çağırıyoruz."

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder ise, “Türkiye'nin güvenlik kaygılarını” anladıklarını ancak Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Rojava’ya yönelik operasyonlarından kaygı duyduklarını belirtmişti.

Benzer bir açıklama da Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby’den gelmişti.