image

PeyamaKurd - Rusya'yı, Kuzey Kore'ye yönelik BM yaptırımlarını ''sistematik olarak ihlal etmek'' ve ''ihlallerin üstünü örtmekle'' suçlayan ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ''Kuzey Kore yaptırımlarına 11 kez destek veren Rusya şimdi neden geri adım atıyor? Cevabı biliyoruz çünkü Rusya hile yapıyor ve yakalandı. Bir kez de değil, Rusya'nın ihlalleri sistematik'' ifadesini kullandı.

Sert eleştirilerde bulunan Nikki Haley, Rusya'yı gerek kendi gerekse başka ülkeler tarafından yapılan ihlallerin üstünü örtmekle de suçlayarak, ''ABD'nin elinde Rusya'nın yaptırımları sürekli ihlal ettiğine dair kanıt var'' şeklinde konuştu.

Öte yandan Nikki Haley, BM yaptırımlarına rağmen Rus tankerlerinden bu yıl en az 148 kez Kuzey Kore'ye ait gemilere yasa dışı petrol ürünü transferi yapıldığını ve Kuzey Kore'nin bu yıl 8 ay boyunca 800 bin varil petrol tedarik ettiğini ileri sürerek şunları dile getirdi, ''Rusya'nın yolsuzluğu virüs gibi ve Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanması için yürüttüğümüz çabaları engelliyor."