image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, NPR’a yaptığı açıklamada Rusya’yı Ukrayna’ya olası işgal konusunda sert sözlerle uyardı.

Price, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda Rusya ve Almanya arasındaki Kuzey Akım 2 projesinin devam etmeyeceğini söyledi.

Price açıklamasında, “Çok açık olmak istiyorum; eğer Rusya Ukrayna’yı o ya da bu şekilde işgal ederse Kuzey Akım 2 devam etmeyecek. Ayrıntıya girmeyeceğim. Almanya ile birlikte projenin devam etmemesi için çalışacağız” diye konuştu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da geçen hafta yaptığı bir açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda Kuzey Akım 2 boru hattı projesini durdurma kararı alınabileceğini söylemişti.

Belarus’a çağrı: Topraklarınızın işgal için kullanılmasına izin vermeyin!

Öte yandan Price, Ned Price, Minsk’in topraklarının Ukrayna'ya saldırı için kullanılmasına izin vermesi halinde, Batının hızlı ve kararlı yanıtıyla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

Price konuyla ilgili, “Son günlerde Belarus'a, topraklarının Ukrayna'ya saldırı için kullanılmasına izin vermesi halinde ABD'den, müttefiklerimizden ve ortaklarımızdan hızlı ve kararlı bir yanıtla karşı karşıya kalacağını açıkça ilettik” ifadelerini kullandı.