image

PeyamaKurd - Ukrayna ile Rusya arasında askeri gerilim sürerken, ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'ya uyarıda bulunarak, Ukrayna’daki askeri girişimlerinin bedeli olacağını belirtti.

Bölgedeki gerilime ilişkin İngiliz haber kurumu Sky News, Rus birliklerinin ülkenin Ukrayna sınırına yakın Voronej bölgesinde konuşlanma anını yayımladı.

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhakından bu yana bölgede düzenlenen en büyük askeri hareketlenme niteliğindeki bu girişim, ABD Başkanı Joe Biden da dahil birçok batılı lider ve Ukrayna yönetimini alarma geçirdi.

Gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, “Başkan Biden, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki ani tehdidi ve askeri konuşlanmadan duyduğu endişeyi dile getirdi ve Rusya’ya gerginliği düşürme çağrısı yaptı” ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise Brüksel’de NATO müttefikleri ile yaptığı görüşmede, ülkesinin Ukrayna’ya sınır güvenliğini savunması için maddi destek sunmaya devam edeceğini söyledi ve Rusya’yı kışkırtıcı eylemlerine son vermeye davet etti.

Bakan Lloyd açıklamasında, “Ulusal güvenlik yapısını oluşturan ekibimizle, başkana seçenek sunarken her zaman, elimizdeki ulusal gücün tüm alanlarına odaklanan, çeşitli alternatifler oluşturacağız” sözlerine yer verdi.