image

PeyamaKurd- ABD’den Türkiye’de yapılan yerel seçimlere yönelik "Özgür ve adil seçim demokrasinin önemli parçası. Buna meşru sonuçların kabul edilmesi de dahil" değerlendirmesinde bulunuldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından, Türkiye’de Pazar günü yapılan yerel seçimlerle ilişkin yapılan ilk değerlendirmede, "İtirazlara ilişkin haberleri gördük. Özgür ve adil seçimler demokrasinin önemli bir parçası. Türkiye’den de aynı şeyi bekliyoruz. Buna meşru sonuçların kabul edilmesi de dahil” ifadeleri kullanıldı. 

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün yerel seçimlere yönelik açıklamasına yanıt verdi.

Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Seçimlerin hür ve adil olması tüm makamların sorumluluğudur. Oyların kanunlarımıza uygun olarak sayılması aynı ölçüde önemlidir. Tüm uzlaşmazlıkların hızlı, şeffaf ve kesin olarak çözüme kavuşturulacağına inancımız tamdır.

Yabancı devletler başta tüm tarafları yasal sürece saygı göstermeye davet ediyoruz. Türkiye'nin iç işlerine karışma olarak anlaşılabilecek her türlü adımdan kaçınılmalı " yorumunda bulundu.