image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Tahran’ın nükleer anlaşmadaki uranyum üretim limitini aşmaması uyarısını yaparak, "İran'ın nükleer silah edinme şantajını tolere etmeyeceğiz. Nokta" ifadelerini kullandı.

10 gün içinde sınırı aşacağız” 

Zenginleştirilmiş uranyum üretimini artıran İran, 2015'te uluslararası nükleer anlaşma ile belirlenen ve tarafların üzerinde mutabık kaldığı limiti 27 Haziran'da aşacağını açıkladı.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behrouz Kamalvandi, "Bugün, 300 kilogramlık zenginleştirilmiş uranyum stoğunu artırmaya başlıyoruz ve 10 gün içerisinde... sınırı aşacağız" açıklamasını yaptı.

Kamalvandi, Tahran'ın üretimini dörde katladığını da ekledi ve Avrupalı ülkelerin şimdi ABD yaptırımlarına karşı İran'ı koruması gerektiğini söyledi.

İran'ın nükleer anlaşmadaki uranyum üretim limitini aşacağını açıklamasına yönelik soruya Ortagus, söz konusu açıklamanın "şantaj" olduğunu ve bundan şaşkınlık duymadığını belirtti.

Ortagus açıklamasında şu ifadeleri kullandı, "Başkan (Donald Trump) tam da bu yüzden İran ile yapılan nükleer anlaşmanın yerine yeni ve daha iyi bir anlaşma yapılması gerektiğini söylüyor.

Ancak İran'ın nükleer silah edinme şantajını tolere etmeyeceğiz. Nokta. ABD yönetimi, (İran'ın) nükleer silah edinmesi konusundaki atacağı en ufak adıma maksimum yaptırımlar ile cevap verecektir."