image

PeyamaKurd - Ukrayna konusunda çatışma yolunu izlemesi durumunda Rusya'ya ağır bedeller ödeteceklerini belirten ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Moskova'ya askeri planlarını sonlandırma çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Letonya'nın başkenti Riga'da yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından basın toplantısı düzenledi.

Bakan Blinken açıklamasında, "NATO, güvenliğimiz için kritik öneme sahiptir. Ortak değerler üzerine inşa edilmiştir. Avrupa ve Kuzey Amerika'da istikrar için güçlü bir güçtür" ifadesini kullandı.

"Rusya, Ukrayna'ya karşı agresif hamleler yapıyor"

Blinken açıklamasında, Rusya'nın son haftalarda Ukrayna'da potansiyel bir askeri operasyon planı için hazırlıklarını artırdığını ifade ederek, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı önemli agresif hamleler için planlar yaptığına dair işaretlerden derinden endişe duyuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamalarında Rusya'nın Ukrayna karşıtı sosyal medya propagandasının da 10 katından fazla bir seviyeye ulaştığının gözlemlendiğini aktaran Blinken, bunun 2014'te Rusya'nın Ukrayna'yı işgal ettiği dönem öncesindeki duruma yaklaştığına vurguladı.

"Rusya'ya ağır bedeller ödetmeye hazırız"

Blinken, "Şu anda Başkan (Vladimir) Putin'in işgal kararı alıp almadığını bilmiyoruz" diyerek, Putin de dahil olmak üzere ABD'nin ilgili herkesle yoğun temasta olduğunu kaydetti.

Ayrıca açıklamasında "Ukrayna'ya karşı daha fazla saldırgan davranması durumunda Rusya'ya ağır bedeller ödetmeye hazırız" ifadesini kullanan Blinken şunları dile getirdi:

"Rusya'yı, kuvvetlerini normal, barış zamanı konumlarına döndürmek için son askeri yığınağını tersine çevirmeye, ağır silahları ve kuvvetleri doğu Ukrayna'daki temas hattından geri çekmeye, daha fazla yıldırma ve Ukrayna'yı istikrarsızlaştırmaya yönelik girişimlerden kaçınmaya ve askeri eylem planlarından vazgeçmeye çağırıyoruz."