image

PeyamaKurd - Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından İran'ın Irak'taki ABD üslerine füze saldırısı gerçekleştirmesi ABD’nin, bölgede nasıl konum alacağı sorularını akıllara getirmişti. ABD, füze saldırılarına önlem olarak, Irak'taki üslerini daha güvenli yerlere taşıdığını açıkladı.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Jonathan Hoffman gelişmeyi doğrulayarak, ABD ordusunun bu üslere yönelik saldırıların arka planına karşı kuvvetlerini, Irak'taki üslerinden "daha güvenli yerlere" taşıdığını duyurarak, “Geçtiğimiz haftalarda, güçlerimizi güçlendirmek ve onları daha güvenli yerlere taşımak için bazı hamleler yaptık" dedi.

Hoffman, kuvvetlerin konuşlandırılmasının konumunun, ABD güçlerinin nerede olması gerektiğine ve “terör örgütü IŞİD” ile mücadele etmek için eğitim ve operasyonları nerede uygulayabileceklerine karar verilmesinin saha komutanlarına bağlı olduğunu dile getirerek, “Saha komutanları, kuvvetleri korumak için en iyi yeri belirleyenlerdir” diye belirtti.

ABD'nin, Suriye'deki planına ilişkin de konuşan Hoffman, "Hedeflerimiz aynı. ŞİD'i zayıflatmaya ve bu çerçevede operasyonlar yapmaya devam ediyoruz" dedi.