image

PeyamaKurd - ABD'nin Yunanistan'daki varlığı sürerken, Washington'dan Ankara'ya Yunana adalarına dair tepkili açıklama yapıldı. TSK'nin bölgedeki uçuşlarının kışkırtıcı olduğuna dikkat çekildi.

Karadeniz'deki gerilimin yanı sıra Türkiye ve Yunanistan arasında Ege’de yaşanan ‘hava sahası ihlali’ gerilimi tırmanırken, ABD’den Yunanistan’a destek açıklaması yapıldı.

"Türkiye'nin uçuşları kışkırtıcı"

Yunan adalarındaki gerilime yönelik açıklamada bulunan ABD Siyasi İşlerden Sorumlu Dışişleri Müsteşarı Victoria Nuland, Türkiye’nin Yunan adaları üzerindeki ihlallerinin ve uçuşlarının “kışkırtıcı” olduğunu vurgularken, ABD’nin bu durumu desteklemediğine dikkat çekildi.

ABD'li diplomat Nuland, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Yunan adalarındaki gerilime dair Yunan Başbakanı Miçotakis’e destek verdiğini belirtti.

Açıklamasında Türkiye’nin ABD’den F-16 alımına da değinen Nuland, Türkiye’nin F-16 satın almakla ilgilendiğini vurgulayarak, "Türkiye ile görüşmeler sürüyor. Ancak henüz bir sonuca varmadık" ifadesini kullandı.

Daha önce Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Türkiye'ye savaş uçakları ile Yunan hava sahasını ihlal etmeyi durdurması çağrısında bulunarak, bu tarz adımların Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası kritik bir dönemde NATO'nun birlik ruhuna zarar verdiğini söylemişti.