image

PeyamaKurd - Türkiye'nin Rojava’ya yapacağı askeri harekat gündemdeyken sabaha karşı bölgede gelişmeler yaşandı.

ABD, ilk defa Türkiye sınırına çok yakın bir bölge olan Al-Humaira'ya Chinook ve Black Hawk (Kara Şahin) helikopterleri ile operasyon gerçekleştirdi. Olaydan hemen sonra ABD'den gelen operasyon açıklamasında, bölgede IŞİD üst düzey isimlerinden birinin yakalandığı bildirildi.

Reuters'ın "son dakika" haberiyle aktardığı bilgilerde ABD liderliğindeki ve omurgasını PKK/PYD/ YPG'nin oluşturduğu koalisyon sabaha karşı bir askeri operasyon gerçekleştirdi.

“Operasyon Türkiye sınırına çok yakın”

Türkiye'nin destek olduğu  Suriye Milli Ordusu'ndan Yusuf Hamid, Türkiye'nin desteklediği güçlerin kontrolüne düzenlenen askeri operasyona yönelik "ABD'nin bu bölgeye yaptığı ilk operasyon" değerlendirmesinde bulundu.

 Hamid, "Şu an durum çok belirsiz. Tamamlanan operasyon Al-Humaira bölgesine yani Türkiye sınırına çok yakın. ABD yapımı Chinook ve Black Hawk (Kara Şahin) helikopterleri yer aldı. Bu Suriye Milli Güçleri'nin alanlarına yapılan ABD'nin ilk askeri helikopterli operasyonu" sözlerini dile getirdi.

Operasyondan hemen sonra ABD’nin yaptığı açıklamada bölgede IŞİD’in üst düzey isimlerinden birinin yakalandığı bildirildi. Açıklamada, "Yakalanan kişinin deneyimli bir bomba uzmanı olduğu ve terör örgütünün Suriye'deki üst düzey liderlerinden biri olduğunu tespit ettik. Operasyon sırasında hiçbir sivil yaralanmadı" ifadelerine yer verildi.