image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Rusya’dan satın altığı S-400'lere ilişkin açıklamada bulunan ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, “Umuyoruz ki Türkler, Rusya-Suriye saldırganlığının kurbanı oldukları için, Ankara’nın ortasındaki füze savunma sistemini (S-400) kaldırır ve bize, Suriye’deki bu masum sivilleri korumada kendilerine tam anlamıyla yardım etme özgürlüğü tanır” ifadesini kullandı. 

ABD’li yetkili Bailey Hutchison, NATO Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde video konferans yoluyla gazetecilerin sorularını cevap verdi. 

Bailey Hutchison, Türkiye’nin Suriye’de NATO ve ABD’den destek talebine karşılık verilip verilmediği ve Suriye güçleriyle Türkiye arasında askeri gerilimin yeniden tırmanmakta olduğu haberlerine ilişkin bir soruyu şu yanıtı verdi: 

“Karşı karşıya oldukları saldırganlık karşısında fazlasıyla Türkiye’nin tarafındayız. Rusların Suriye rejimini desteklediğini biliyoruz. Bu, Türkiye için zor bir durum. Türkiye’nin, Suriye’nin Rusya’dan da destek alarak sergilediği saldırganlığa karşı koyabileceğini umuyoruz. 

Bu, çok sayıda Türk askerinin ölümüne yol açtı. Türkiye’ye yardım edebilecek bir paketi hazırlayabileceğimizi ve Türkiye’nin de topraklarına Rus füze savunma sistemini kurmayacağını umuyoruz." 

ABD’li temsilci ayrıca açıklamasında, “Bu, bizim Türklere Suriye’nin saldırganlığına karşı koymada sağlayabileceğimiz kapasitelerden bazılarının önünde engel oluşturuyor” dedi.