image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Türkiye'nin, İsveç ve Finlandiya arasındaki üçlü mekanizma toplantısının süresiz bir şekilde iptal etme kararıyla ilgili açıklamada bulundu.

Ned Price’a, günlük basın brifinginde Washington’un Finlandiya'nın İsveç olmadan İttifak’a olası katılımını destekleyip desteklemeyeceği sorusu soruldu. Price, ”varsayımsal” olarak nitelendirdiği bu konuda yorum yapmadı.

Böyle bir sorunun gündemlerinde olmadığını belirten Price, ”Bu her zaman Finlandiya ve İsveç'le ilgili yürütülen bir görüşme olmuştur’’ ifadesini kullandı.

Price, 28 üyeli bir ittifaktan 30 üyeli bir NATO’ya dönüşümün gerçekleşmesini istediklerini dile getirdi.

Price, ABD yönetiminin, üçlü görüşmelerin durmasıyla ilgili Türk yetkililerle temasa geçip geçmediğinin sorulması üzerine, “Bir sonraki görüşme turları iptal edilmedi, ertelendi” dedi.

Öte yandan Price şu ifadelere yer verdi: “Bu Finlandiya, İsveç ve Türkiye'nin nerede olduklarını değerlendirmeleri için bir fırsattır. Açıkçası bu istişarelerin devam ettiğini görmek istiyoruz. Bu mutabakatın imzalanmasında yanlarında bulunmaktan gurur duyduk ancak nihayetinde biz bu mutabakatın bir tarafı değiliz. Söyleyebileceğim tek şey Finlandiya ve İsveç'in Türkiye ile üçlü mutabakat kapsamında verdikleri taahhütleri yerine getirmek üzere somut adımlar attıklarıdır’’ dedi.