image

PeyamaKurd - Rusya ile Ukrayna sınırında çatışma riski devam ederken ABD Dışişleri Bakanlığı önemli bir karar aldı.

Rusya ile Ukrayna arasında artan gerilim üzerine Ukrayna'ya yönelik seyahat uyarısı yayınlayan Bakanlık, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı askeri harekat planladığına dair haberler olduğuna dikkat çekti.

ABD Dışişleri yayınladığı seyahat uyarısında şu ifadelere yer verdi:

"23 Ocak 2022'de Dışişleri Bakanlığı, devam eden Rus askeri harekatı tehdidi nedeniyle ABD'nin Kiev Büyükelçiliğinde doğrudan işe alınan çalışanların gönüllü olarak Ukrayna'dan ayrılmasına izin verdi ve diplomatik aile üyelerinin ayrılmaları talimatını verdi. Ukrayna'daki ABD vatandaşları, ticari veya diğer özel ulaşım seçeneklerini kullanarak ayrılmayı değerlendirmelidir.”

Uyarıda ayrıca, Özellikle Ukrayna sınırları boyunca, Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da ve Rusya'nın kontrolündeki doğu Ukrayna'da güvenlik koşulları öngörülemez ve her an bozulabilir” yorumuna yer verildi.

ABD menşeli Fox News 2 gün önce, Kiev'deki ABD Büyükelçiliği personelinin ailelerine Pazartesi günü en kısa sürede ülkeyi terk etmeye başlamalarının emredildiği şeklinde bir haber yayınlamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ysa konuya ilişkin haberi doğrulamazken, tahliye olup olmayacağı şeklindeki bir soruya, “Amerikalı diplomatlar ve aileleriyle ilgili tutumumuzu değiştirme kararı çıkarsa, Amerikan vatandaşları ABD hükümeti destekli tahliyeler olacağı fikrine kapılmamalıdır. Şu anda ülkeden çıkışları desteklemek için ticari uçuşlar mevcuttur” yanıtını vermişti.