image

PeyamaKurd - Kuzey Kore liderinin ABD Başkanı Donald Trump’la görüşmesi öncesi karşılıklı atışmalar devam ediyor. Kuzey Kore’yi nükleer anlaşma yapmaması halinde sonunun Libya gibi olacağını dile getiren ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, iki ülke arasındaki atışmaya dahil oldu.

Mike Pence, Kuzey Kore’ye nükleer anlaşma konusunda uyarılarda bulundu. Kuzey Kore’nin anlaşma yapmaması halinde ise akıbetinin Libya gibi olacağını öne süren Mike Pence, ABD’deki ulusal bir televizyonda verdiği bir röportajda, Kuzey Kore için sert ifadelere yer verdi.

ABD Başkanı Trump’ın Yardımcılığını yapan Pence, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a atıfta bulunarak, "Geçen hafta Libya modeli ile ilgili birtakım konuşmalar vardı. Bu konuda Başkan Trump'ın açıkça dile getirdiği gibi, eğer Kim Jong-un bir anlaşma yapmazsa ancak o durumda (Kuzey Kore), Libya modeli ile sonuçlanabilir” şeklinde konuştu.

Libya modeli uygulama ifadesinin tehditten ziyade bir gerçek olduğunu öne süren Pence, "Bence bu daha ziyade bir gerçek” dedi.

"Libya modeli" açıklamalarına yönelik Kuzey Kore, iki ülke arasındaki karşılıklı atışmayı daha da yükseleceğini öngörüyor.