image

PeyamaKurd - Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleşen ve yaklaşık yarım saat süren telefon görüşmesi sonrasında Yunanistan'ın ünlü Estia gazetesinin okuyucularına duyurduğu haberde; Dedeağaç'tan (Alexandroupoli) sonra Selanik, Volos, Girit ve Kavala'ya yeni Amerikan üsleri kurulacağı ifade edildi.

Görüşme ile ilgili haber yapan Yunan basınına göre, ABD'nin Türkiye'nin S400 konusundaki yaklaşımlarından rahatsız olduğu, bu yüzden Biden'in Miçotakis'ten Yunanistan'da yeni askeri üsler kurulması için yardımcı olmasını istediği açıklandı.

Tarafların gerçekleştirdiği görüşmede, ABD'nin Girit Adası'ndaki Souda üssü ile Dedeağaç, Selanik, Volos, Kavala limanları bölgesinde inşa edeceği yeni üslerin en az 5 yıl süreli olmasının planlandığı belirtildi.

Dedeağaç ve Kavala limanları ile havaalanlarının Karadeniz’in kontrolü için stratejik noktalar olduğu ve insansız hava araçları ile Balkanlar, Ege Denizi ve Akdeniz’de faaliyet göstereceği kaydedildi.

Ayrıca Yunan basınına göre tüm bu seviyelerde Yunanistan ile ABD arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ile Adana'daki İncirlik üssünün öneminin ve değerinin azalmasına neden olacağı ancak yinede İncirlik üssünün etkili bir üs olma özelliğinin ortadan kaldırmayacağı vurgulandı.