image

PeyamaKurd - Atina ve Ankara hattında gerilim ve karşılıklı tehditler yapılırken, ABD'den Yunanistan'a ilişkin kritik bir açıklama geldi. Açıklamada bulunan ABD'li eski diplomat ve analist Matt Bryza, Yunanistan'ın, Doğu Akdeniz ve Ege'deki NATO misyonunu gerçekleştirdiği sırada bir diğer NATO ülkesi Türkiye'ye karşı "düşmanca davranış" sergilemesini "şoke edici" olarak değerlendirdi.

Yunanistan'ın 23 Ağustos'ta Girit Adası'nda konumlu Rus yapımı S-300'lerle Türk F-16'larına yaptığı tacize ilişkin açıklama yapan ABD'li eski diplomat ve analist Matt Bryza şu sözlere yer verdi:

"Ankara'nın belirttiği gibi askeri prosedürlere göre bu, düşmanca bir davranıştır. Benim için bir NATO müttefikinin diğer bir NATO müttefikine karşı bu şekilde bir eylemde bulunması şoke edici."

Ayrıca Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyinin üyesi ve ABD'nin eski Bakü Büyükelçisi Matt Bryza, olayı, Ankara'nın Ağustos 2020'de iki ülke arasında yükselen gerilimi düşürme çabalarını reddeden Yunan tarafının "bir başka tırmandırma işareti" olarak gördüğünü de kaydetti.