image

PeyamaKurd - Çin yönetimi tarafından salgına karşı sıkı önlemler alınırken, halk ise yönetime tepki göstererek protestolar düzenliyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin'deki Kovid-19 tedbirlerine karşı yürütülen protestoları desteklediklerini ve gelecek yıl yapacağı Çin ziyaretinde bu konuyu gündeme getireceğini ifade etti.

ABD medyasından CNN televizyonunda Jake Tapper'ın sunduğu "State of Union" programına konuk olarak soruları yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin'deki protestolara dikkat çekti.

Katıldığı programda, Tapper'ın ABD'nin Çin'deki Kovid-19 protestolarını destekleyip desteklemediği sorusu üzerine Bakan Blinken, "Tabii ki de destekliyoruz" sözlerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Blinken açıklamalarında şu sözlere yer verdi:

"Çin'de olsun, İran'da olsun ya da dünyanın herhangi bir yerinde olsun, insan haklarını, barışçıl protesto haklarını, ifade haklarını her yerde savunuyoruz."

Ayrıca Blinken konuşmalarında, gelecek yılın başında Çin'e bir ziyaret gerçekleştireceğini hatırlatarak, ziyaretinde bu konuyu da gündeme getireceğini de kaydetti.